Niezależna Strona Miasta Kozienice
Kozienice
Szukasz czegoś? skorzystaj z wyszukiwarki - Jak szukać?...
wyszukiwarka:
Menu główne
podyskutuj na forum

STRONA GŁÓWNA
KONTAKT
DODAJ NEWS
Archiwum newsów
księga gości
Linkownia
rekomenduj nas
Ważne informacje!
Kanał RSS
Informacje o Kozienicach
Aparaty telefoniczne
Baza noclegowa
Budżet Kozienic
Ciekawi Ludzie
Dzielnicowi
Historia Miasta
Informator Urzędu Miejskiego
Kozienickie książki
Mapy i plany
Odległości z Kozienic
Osiedla i Sołectwa
Okolica
PLAN MIASTA
POGODA
Położenie
Prom w Świerżach Górnych
Przewożnicy
Spis ulic
Statystyka
GALERIA

Co i gdzie w Kozienicach?
Banki
Bankomaty
Biblioteki
Biura podróży
Biuro poselskie
Instytucje i Urzędy
Kino
Kościoły
Lokale
Lokalne Media
Muzeum i nie tylko...
Organizacje i    stowarzyszenia
Oświata
Przedsiębiorstwa
Sklepy
Służba Zdrowia
Ubezpieczenia
Usługi
Zabytki
Sport i Rekreacja
<IMG SRC="nonflash.gif" width=148 height=50 BORDER=0>
Biura podróży
Imprezy
Kluby Sportowe
Kozienicki Dom Kultury
Kozienicki Park    Krajobrazowy
Ogród Jordanowski
Szlaki Turystyczne
Szlaki Rowerowe
Informacje dla:
Alergików
Bezrobotnych
Konsumentów
OGŁOSZENIA
Palaczy
Rolników i działkowiczów
Wszystkich
subskrypcja
Chcesz być informowany o nowościach w naszym serwisie - wpisz Swój
e-mail i kliknij
ENTER
Licznik odwiedzin
Strona wyświetlona
razy
Odwiedziło nas już:

Gości
Najczęściej czytane
Co słychać w nasz...
Stadion w Kozieni...
Tym panom już pod...
Ambitne plany Koz...
Nasz MZKS!
Nowy trener
Runda
Co na forum...
podyskutuj na forum

Sprzedam MIESZKANIE 2pok. o...
SPRZEDAM PIANINO
Xbox ONE 500GB + FIFA 16 + ...
Smartfony ASUS i Motorola ,...
jak sprzedać nieruchomość?
korepetycje angielski
Opactwo - zabytkowy zespół poklasztorny
Opactwo Sieciechów
Opactwo, niegdyś Sieciechów Opactwo, osada w dolinie Wisły, położona niespełna 2 km na południowy wschód od Sieciechowa, w województwie mazowieckim. Założona na gruntach należących do benedyktynów sieciechowskim ok. 1132 roku, w bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru, który mieścił się na kępie wiślanej.
Tu, przy drodze do Sieciechowa, znajduje się XVIII-wieczny zabytkowy zespół poklasztorny składający się z kościoła, fragmentów klasztoru, których część pozostaje w ruinie trwałej i wolno stojącego pałacu opata.
Opactwo Sieciechów
Chociaż Jan Długosz łączył historię benedyktynów sieciechowskich z osobą króla Bolesława Chrobrego i rokiem 1010, to większość historyków wskazuje raczej na rok 1122 lub lata następne i cześnika Sieciechowicza (syna słynnego Sieciecha palatyna Władysława Hermana) jako fundatora klasztoru. On to bowiem w tymże czasie pielgrzymował do grobu św. Idziego, znajdującego się u benedyktynów w St. Gilles w Prowansji. Jedyną średniowieczną pozostałością pozostają w Opactwie relikty budowli zachowane w fundamentach i murach istniejącego kościoła.
Perłą budynków poklasztornych i jednocześnie prawdziwym skarbem architektury rokoka na całym południowym Mazowszy jest obecny kościół parafialny p. w. Wniebowzięcia N.M.P. Stoi on w miejscu, gdzie prawdopodobnie znajdował się poprzedni, ale nie wiadomo czy pierwszy, kościół zakonny. Wiadomo, że już w 1496 roku świątynię "naprawiano i przebudowywano" a mimo to sto lat później kościoła uważano za "wymagający częściowej reperacji".
Opactwo Sieciechów

Wielkim ciosem dla konwentu zakonnego był pożar całego kompleksu, który wybuchł przez nieuwagę nowicjusza 10 lutego 1683 roku. W jego wyniku całkowitemu zniszczeniu uległ klasztor a kościół wkrótce znalazł się w takim stanie, że zagrażał bezpieczeństwu wchodzących do jego wnętrza. Zaistniała sytuacja wymuszała odbudowę budynków klasztornych. Prace trwały jednak długo. Dopiero w 1733 r. ukończono roboty budowlane przy klasztorze (skrzydło północno-zachodnie, ówczesny przeorat, dziś plebania). Odbudowę kościoła, według planów nieznanego autorstwa, zapoczątkował Józef Kurdwanowski, wybrany opatem w 1739 r.
Opactwo Sieciechów

Kontynuatorem prac, do roku 1767, był opat Wawrzyniec Bułharewicz, o którym napisano, że "kościół od poprzednika zaczęty dokończył". Być może nie całkowicie, skoro źródła wskazują na rok 1770 die 16 X-bris, jako datę zakończenia budowy. Było to już za opata Leonarda Prokopowicza, który rządził do 1779 r. Wtedy też Szymon Mańkowski przyozdobił kościół freskami, które do dziś zadziwiają wyjątkowymi dopasowaniem do rokokowej architektury. Świątynię konsekrował sufragan lubelski bp Jan Kanty Lenczewski w 1780 r.
Pod koniec wieku XVIII w zespole powstały jeszcze: klasycyzujący pałac opata (obecny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) i nieistniejącą już szkoła czteroklasowa, która znajdowała się między kościołem a przeoratem.

W 1819 r. Klasztor został skasowany, dobra przejęte przez rząd rosyjski, a kościół miał być przeznaczony do użytku świeckiego.
Z takim stanem rzeczy, przez lata nie godzili się okoliczny mieszkańcy, dążąc do odzyskania ciągle nie użytkowanego kościoła. W tym celu kilkakrotnie zwracali się pisemnie do cara a nawet jeździli do Petersburga. Starania te nie pozostały bezowocne. Dnia 15 czerwca 1884 r. Biskup sandomierski Ksawery Antoni Sotkiewicz ponownie konsekrował odrestaurowaną świątynie ustawiając ją kościołem parafialnym.
Opactwo Sieciechów

Podczas działań wojennych w 1915 r. zabudowania klasztorne i kościół mocno ucierpiały. Po wojnie zajęto się ratowaniem kościoła. Natomiast nie odbudowano całkowicie zniszczonego południowo-zachodniego skrzydła klasztoru, a część skrzydła południowo-wschodniego do dziś pozostaje w ruinie trwałej.
Źródło: Folder "Opactwo Sieciechów"
Parafia Rzymsko - Katolicka
Opactwo 17,
26-922 Sieciechów
tel. (048) 621-60-04


PowrótZabytki


© 2004 Niezależna Strona Miasta KozieniceWebmaster. Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
engine powered by jPORTAL 2